Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/stopfgmiran/public_html/wp-content/plugins/contact-form-7-to-database-extension/CF7DBPlugin.php on line 575
برگزاری جشن ازدواج برای ۵۰دختر دانش آموز در پارسیان هرمزگان تکذیب شد - ناقص‌سازی جنسی زنان

برگزاری جشن ازدواج برای ۵۰دختر دانش آموز در پارسیان هرمزگان تکذیب شد

دبیر کمیته ازدواج امور بانوان شهرستان پارسیان با تکذیب خبر برگزاری جشن ادواج برای ۵۰دانش آموز دختر در این شهرستان گفت:مراسم مورد اشاره در حقیقت همایش آموزشی برای دانش آموزان متاهل مقطع دوم متوسطه بوده که به اشتباه جشن ازدواج بیان شده است.

n00062704-bآذر خسروانی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت: بنرهای تهیه شده برای این مراسم نیز با عنوان همایش ازدواج مناسب تهیه شده ودر هیچ یک از آنها کلمه جشن به کار نرفته است.

وی در عین حال تایید کرد:۵۰ دانش آموز متاهل مدارس دخترانه به همراه خانواده های خود در این برنامه شرکت کرده اند و برخی مسئولان مانند امام جمعه پارسیان و فرماندار شهرستان در این مراسم سخنرانی کرده و ادارات به دانش آموزان متاهل حاضر در این برنامه هدایایی داده اند و برخی نیکوکاران و خیران نیز به عنوان حامی ازدواج آسان شرکت داشته اند.
به گفته این مسئول، فرمانداری پارسیان هیچ نقشی در ازدواج دانش آموزان یاد شده یا تسهیل ازدواج آنان نداشته و تمامی آنان پیش از برگزاری این مراسم ازدواج کرده و عقد آنان به طور رسمی ثبت شده و حتی وام ازدواج دریافت کرده بودند.
وی خاطرنشان کرد:به دلیل بافت سنتی منطقه پارسیان، ازدواج فامیلی در سنین پایین مرسوم بوده و رواج دارد و اگر این موضوع به عنوان یک آسیب مطرح باشد باید سایر مراجع ذیربط مانند مرکز بهداشت که آزمایش های پیش از ازدواج را انجام می دهند نیز پاسخگو باشند.
پیش از این یک خبرگزاری داخلی خبر ‘جشن ازدواج آسان ۵۰ زوج دانش آموز هرمزگانی’ را به نقل از دبیرکمیته ازدواج امور بانوان شهرستان پارسیان منتشر کرده بود که بازتاب ها و انتقاداتی را به همراه داشت.
خبرگزاری یاد شده در خبر خود به نقل از آذر خسروانی گفته بود:’ این امر برای اولین بار در سطح شهرستان با هدف تسهیل امر ازدواج مطابق با آداب و فرهنگ ایرانی اسلامی اجرا شد .’
این مسئول پیش از این تصریح کرده بود: ‘این گونه اقدامات و جلسات می تواند آثار فراوانی در ترویج ازدواج آسان و اسلامی، تحکیم بنیان خانواده و نیز پرهیز از اسراف بدنبال داشته باشد.’


مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان در واکنش به انتشار خبری با موضوع “ازدواج یک شبه ۵۰ دانش‌آموز پارسیانی” با رد این خبرگفت: آموزش و پرورش هیچ اقدام سازمانی برای ازدواج دانش آموزان نداشته است و اظهارات منتشر شده در برخی رسانه‌ها خلاف واقع و عاری ازحقیقت است.

علی کرمپور افزود: طی روزهای اخیر خبری با این عنوان در برخی رسانه‌ها منتشر شد که موجب برداشت‌های نادرستی از موضوع و بهره‌برداری جهت‌دار برخی رسانه‌ها شده است. آموزش و پرورش استان هرمزگان و شهر پارسیان در برگزاری برنامه یا همایش ازدواج جمعی هیچ نقشی نداشته است چرا که اساسا این امر درحیطه وظایف آموزش و پرورش قرار نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: آنچه موجب برداشت‌های نادرست از موضوع و دستمایه رسانه‌های مختلف شده است برگزاری همایشی ازسوی برخی نهادها و تشکل‌های صنفی باهدف آشنایی خانواده‌ها با آسیب‌های اجتماعی و آموزش مهارت‌های زندگی بوده است که در این میان با برداشت نادرست برخی رسانه‌ها، از این برنامه تعبیر به جشن ازدواج شده است.
به گفته‌ی کرمپور، نظیر چنین برنامه‌های آموزشی توجیهی با موضوعات مختلف یک عرف معمول است که از سوی نهادها و تشکل‌های مختلف برگزار و از خانواده‌ها که قطعا بدنه اصلی آموزش و پرورش هستند برای شرکت دعوت می‌شود.
وی گفت: همایش یاد شده نیز دقیقا در همین راستا بوده است که طی آن دو تن از کارشناسان روان‌شناسی جهت آشنایی خانواده‌ها با آسیب‌های اجتماعی وهمچنین آموزش مهارت‌های زندگی به اجرای برنامه پرداخته‌اند.
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان همچنین گفت: با توجه به اینکه نهادها و ادارات مختلفی در این همایش شرکت داشتند کمیته امداد به مزدوجین تحت پوشش خود که هیچ کدام از آنان نیز دانش‌آموز نبودند هدایایی به رسم معمول اهدا کرده است.
این مقام مسئول همچنین گفت: آنچه در رسانه‌های مختلف از جانب کارشناس امور بانوان آموزش و پرورش شهرستان پارسیان در رسانه‌ها منتشر و تفسیر جهت‌دار شده است، برداشت‌های رسانه‌ای است واساسا وی هیچ‌گونه مصاحبه‌ای با رسانه‌ها دال براین موضوع نداشته است.
کرمپور تاکید کرد: برخلاف ادعای برخی رسانه‌ها اجرای عدالت آموزشی و پوشش فراگیر تحصیلی به عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت آمووزش و پرورش است که با دقت نظر و حساسیت فراوان از سوی آموزش و پرورش هرمزگان دنبال می‌شود که در این ارتباط افزایش پوشش تحصیلی دختران به ویژه در مناطق محروم در اولویت قرار دارد.
وی گفت: به منظور پوشش حداکثری تحصیلی و انسداد مبادی بیسوادی و همچنین فراهم شدن زمینه تحصیل دانش‌آموزان دختر در مناطق کمتر توسعه یافته که استان هرمزگان در شمار استان‌های با این شاخص در کشور است همه ظرفیت‌ها بسیج شده تا حتی یک دانش‌آموز نیز به واسطه کمبود امکانات و سایرمشکلات از تحصیل بازنماند.
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان از رسانه‌های جمعی درخواست کرد با توجه به اهمیت آموزش و پرورش و حساسیت جامعه و افکارعمومی درخصوص تحولات و برنامه‌های این مجموعه از انتشار و انتساب اخبار غیرواقعی خودداری کنند و آموزش وپرورش را در مسیر تحقق اهداف سند تحول بنیادین که اولویت آن عدالت آموزشی، پوشش تحصیلی و انسداد مبادی بیسوادی است یاری دهند.
منابع

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *